На сучасному етапі розвитку освіти у світі головними тенденціями є відкритість і доступність. Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій дозволяє реалізувати вказані освітні тенденції і в Україні. Керуючись принципом спільного використання ресурсів для розвитку освіти, використовуючи працю інших, освітяни дозволяють іншим користуватися своєю. Персональний психолого-педагогічний сайт є відкритим освітнім ресурсом. В даній статті представлено можливості психолого-педагогічного персонального сайту з точки зору на тільки наповнення, а й завдань сайту та функціонального застосування цих можливостей.

Ключові слова: відкрита освіта, відкриті освітні ресурси, можливості персонального сайту.

На сучасному етапі розвитку освіти у світі головними тенденціями є відкритість і доступність. Ідея відкритості лежить в основі розуміння того, що знання всього світу є благом суспільним і має належати всім людям [7, с. 8]. Відкрита освіта – це всесвітній рух, який поєднує в собі традицію обміну добрими ідеями і співпрацю між всіма бажаючими. У своїй передмові до першої Всесвітньої Доповіді ЮНЕСКО Towards Knowledge Societies, Президент Коїтіро Мацуура написав: «Суспільства, які опираються на знаннях будуть повинні ними ділитися щоб зберегти свою людську природу» [6, с. 1].

Цей рух є побудований на переконанні, що кожен повинен мати можливість вільно використовувати, адаптувати до своїх потреб, поліпшувати та без обмежень поширювати освітні ресурси, щоб зробити освіту доступнішою та більш ефективною. Другою підставою для відкритої освіти є суто економічні розрахунки прибутків та видатків від інвестицій в один повторювальний і безперервний, що стосується кожного громадянина процес, яким є освіта. Інструментом заохочення відкритої освіти є рух відкритих освітніх ресурсів.

Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій дозволяє реалізувати вказані освітні тенденції і в Україні. Останні тенденції української освіти – це інновації, прогрес та зміни. Однією з можливостей створення збагаченого відкритістю освітнього середовища це, як вже зазначалося, створення відкритих інформаційних ресурсів.

Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources, OER) визначаються як матеріали, які є доступними в Інтернеті (без контролю доступу), опубліковані одночасно із правом подальшого використання (для цього рекомендується використовувати так звані безкоштовна ліцензії) і найчастіше розвинутих у відкритій формі. Ресурси можуть бути у вигляді підручників, онлайн-курсів, тестів, мультимедій, програмного забезпечення та інших інструментів, які можуть бути використані в процесі викладання і навчання. Загально кажучи, це можуть бути дидактичні матеріали, розроблені для потреб навчальної підготовки або будь-який інший ресурс, який може бути використаний у процесі навчання. Відкрита модель публікації забезпечує ефективне і широке поширення знань, відкриття його для повторного використання, оновлення та адаптації для потреб своїх користувачів.

Розвиток відкритих освітніх ресурсів та їх використання приносить позитивні результати в декількох аспектах [3, с. 1]:

1. надання можливості універсального і вільного доступу до змісту з високою якістю.

Завдяки прозорості ресурсів і можливості оцінювання та громадського обговорення, вчителі та учні мають шанс отримати вибіркову інформацію (у тому числі надану найкращими університетами світу).

2. зниження питомих витрат на освіту.

Завдяки цифровій формі не вимагають від користувачів додаткових витрат за використання чи доступ (за винятком фізичних носіїв).

3. значне скорочення час опрацювання освітніх програм та сприяння оновленню вже існуючих.

Вони також компенсують дефіцити в навичках, пов’язані із розвитком передових ресурсів (наприклад, моделюванням, відтворенням досвіду, навчальними іграми).

4. сприяння багатоканальному переказу.

Через свою мультимедійність залучаються різні канали сприйняття, впливаючи на якість навчального процесу. Завдяки цьому процес навчання може бути також більш цікавим для учнів.

5. заохочення комунікації між авторами чи вчителями і співпрацю між споживачами та авторами.

Автори можуть краще і швидше реагувати на освітні потреби одержувачів.

6. надання прекрасного інструмента для осіб, які самостійно вчаться протягом усього життя.

Відкриті освітні ресурси підтримують культуру спільного навчання, творення, обміну і співпраці. Кейптаунська Декларація (2008), один із ключових документів, що окреслює цілі та методи руху для побудови і розвитку відкритих освітніх ресурсів [4, с. 1].

Керуючись принципом спільного використання ресурсів для розвитку освіти, використовуючи працю інших, освітяни дозволяють іншим користуватися своєю. В віртуальному просторі існує достатня кількість персональних сайтів учителів-предметників [5, с.1] і спроби систематизації можливостей педагогічних сайтів [2, с.1]. Проте здебільшого ці систематизації стосуються наповнення сайтів з точки зору змісту, цифрових освітніх ресурсів або можливостей використання тих чи інших програмних продуктів [1, с. 1].

В даній статті представлено можливості психолого-педагогічного персонального сайту з точки зору на тільки наповнення, а й с точки зору завдань сайту та функціонального застосування цих можливостей.

Можливості психолого-педагогічного сайту належать до двох типів залежно від цілей створення сайту:

  • інформаційно-іміджевий;
  • функціональний.

Розглянемо перший тип можливостей. Наявність персонального сайту є досить іміджевою подією для педагога. Не всі педагоги мають свої сайти, оскільки це вимагає певного рівня володіння комп’ютерними технологіями та наявність часу для підтримки якості змісту сайту. Існує можливість створити свій сайт на безкоштовних площадках, якість хостингу на таких площадках не завжди відповідає вимогам часу. Але у разі, якщо цей ресурс використовується виключно з інформаційно-іміджєвою метою, тобто надає інформацію про педагога, його статус в освітніх колах, про його останні власні наробки та напрацювання, то безкоштовні площадки можуть допомогти вирішити інформаційно-іміджеві завдання.

Якщо педагог планує не тільки поширювати інформацію про себе та свою роботу, а й надавати послуги у мережі, то слід говорити про функціональний тип можливостей. В цьому разі слід розглядати можливості публікації статей, надання консультативних послуг в галузі освіти та можливості створення середовища для фахового спілкування.

Таким чином, можливості інформаційно-іміджеві можуть бути такими:

  1. створення власного іміджу педагога чи психолога.
  2. доступність досвіду у країні та за її межами.
  3. можливість співпраці з активними та перспективними фахівцями.
  4. громадська трибуна.

Під цими можливостями мається на увазі наступне. Власний імідж випливає з зовнішнього вигляду сайту, змісту візитки, якості змісту всіх сторінок сайту тощо. Людина, що звертається по інформацію про педагога асоціює побачене в мережі з реальною людиною, тому так важливо ретельно підходити до створення дизайну сайту та змісту сторінок.

Можливість доступності досвіду та поширення його в країні та за її межами шляхом використання сайту як відкритого інформаційного ресурсу.

Окремо хотілось би зауважити на функцію „громадської трибуни”, справа в тому, що освітяни не завжди мають можливість висловлювати свою громадську позицію публічно, сайт надає таку можливість.

Щодо функціональних можливостей, то до них слід віднести такі:

  1. фахове спілкування.
  2.   електронні публікації.
  3. освітні консультації.
  4.   дистанційне навчання як для дорослих, так і для школярів.

Фахове спілкування дозволяє створити коло однодумців незалежно від ї реального місця перебування. В освіті досить часто колеги не знають одне одного, наприклад, у великих містах учителі школи одного району не знають, що відбувається у їхніх колег у другому районі, навіть, якщо ця школа розташована через дорогу у сусідньому мікрорайоні. Заклопотаність кожноденним не дозволяє фахово спілкуватися – вдома, наодинці з комп’ютером педагогові легше розпочати саме фахове спілкування.

Поширення електронних публікацій наразі є активною функцією і великих психолого-педагогічних видань, проте великі видання завантажені, а освітяни досить часто не використовують можливості публікації у великому виданні не вважаючи себе гідними такою аудиторії, оскільки досвід написання статей це особливий досвід і не всі педагоги його мають. Персональний сайт дає можливість потренуватися у написанні статей і отримати перший досвід публікацій на аудиторію, що підтримає та дасть реальні поради щодо якості публікації.

Надання освітніх консультації — ще одна з можливостей персонального сайту. У мережі спілкується велика кількість людей, багато хто з них має дітей, що навчаються у школі, і вони інколи потребують підтримки з боку спеціалістів. Електронне консультування може бути разовим по формі зворотного зв’язку в одне звернення, і відповідь залишається консультативною статтею. Може бути і більш тривалим через електронний ящик на форумі сайті, або можливості чату.

Ще одна значна функціональна можливість персонального сайту – дистанційне навчання. Створення дистанційних курсів дозволить впроваджувати дидактико-методичний досвід на відстані. В залежності від спрямованості розроблених курсів можна навчати дорослих чи підлітків.

На персональному психолого-педагогічному сайті http//rudenko.kh.ua функціонували на момент 2011 року:
1. візитка.
2. блог новин.
3. форум.
4. форма зворотного зв’язку.
5. консультації.
6. електронний журнал.
7. дистанційні курси.

Підтримка персонального сайту справа нелегка, проте персональний сайт надає дійсно додаткові можливості і відчувається підвищення якості іміджу педагога, а також можливості до самореалізації.

В даній статті узагальнено досвід щодо впровадження персонального психолого-педагогічного сайту http//rudenko.kh.ua. На базі узагальнення цього досвіду запропоновано класифікацію можливостей, що надає персональний психолого-педагогічний сайт. Перспективою подальшого розвитку викладеного в статті матеріалу є робота безпосередньо з сайтом як з відкритим освітнім ресурсом і виявлення особливостей втілення наведених можливостей у практику відкритої освіти в Україні.

Література
1. Горохова Л.И. Применение цифровых образовательных ресурсов на уроках математики [Електронний ресурс]// статья материалов Фестиваля «Открытый урок»- Publication: 10/12/2010. Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
2. Губайдуллин И.А. Возможности образовательных ресурсов Интернета в работе творческих учителей [Електронний ресурс]// статья материалов Фестиваля «Открытый урок»- Publication: 14/01/2011. Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
3. Кароліна Ґродецька. Відкриті знання [Електронний ресурс]// стаття відкритого інформаційного ресурсу http://elekcii.org/tobi-malo/vidkriti-znannja.html.Publication: 12/06/2010. Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
4. Кейптаунська Декларація Відкритої Освіти: Відкриваючи майбутнє відкритим освітнім ресурсам/ Ukrainian Translation [Електронний ресурс]. — http://www.capetowndeclaration.org/translations/ukrainian-translation — Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
5. Тидэ Л.А. ПЕРСОНАЛЬНЫЙ САЙТ УЧИТЕЛЯ КАК СРЕДСТВО ИНТЕГРАЦИИ В ЕДИНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ ПРОСТРАНСТВО [Електронний ресурс]// материалы августовской конференции 2010 г., http://tide.rusedu.net . — Publication: 22/09/2010. Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
6. Giving Knowledge for Free: The Emergence of Open Educational Resources [Електронний ресурс]/ ISBN: 9789264032125, Publication: 22/05/2007, Pages: 149. — http://www.oecd.org/document — Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
7. Susan D’Antoni. Open Educational Resources: the Way Forward [Електронний ресурс]/ This work is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License. To view a copy of this license, visit http://creativecommons.org/licenses/ by-sa/3.0/ or send a letter to Creative Commons, 171 Second Street, Suite 300, San Francisco, California, 94105, USA. IIEP/WD/157987/R1- Систем, вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.

автор публикации: Руденко О.В., учитель математики, пр. психолог

Опубліковано в матеріалах конференції